Úzkost je pociťována velmi nelibě, zvlášť silná úzkost dokáže člověka úplně ochromit. Jaké jsou její příznaky a jak se lze úzkosti zbavit?

O úzkosti

Úzkost je kombinací emocí zahrnující obavy a zlé předtuchy. Rozdílem mezi úzkostí

a strachem je, že úzkost vychází z neznámé příčiny. Něčeho se bojíme, ale nevíme čeho.

Někdy je jen ve formě lehkého neklidu, ovšem úzkost může být vystupňovaná do nesnesitelného emočního stavu. V některých případech trvá jen krátce (např. při panické atace), ale jindy je dlouhodobá. Ta výrazně zhoršuje kvalitu života a je při jejím trvání žádoucí vyhledat lékaře.

Dlouhotrvající úzkosti mající vliv na náš každodenní život, zpravidla souvisejí s různými úzkostnými poruchami. Mezi ty nejčastější patří panická porucha, různé fobie, posttraumatická stresová porucha, generalizovaná úzkostná porucha, obsedantně kompulzivní porucha, sociálně úzkostná porucha atd.

Příznaky úzkosti

Úzkost má své příznaky v oblasti kognitivní, tělesné, emocionální a behaviorální. Projevuje se zvýšeným strachem, který nemá obsah (dotyčný neví, čeho se bojí) a panikou. Pacient se bojí neurčitého nebezpečí a snaží se vyhnout zdroji úzkosti. Projevuje se celou řadou somatických příznaků – větším pocením, zvýšeným krevním tlakem, nevolností, chvěním, rozšířením zornic, bolestí hlavy atd.

Někdy se úzkost projevuje pouze tělesnými pocity. Děje se tak, když ji jedinec nevědomě potlačí. Psychicky necítí žádné potíže, a proto se snaží hledat příčinu jinde, např. v problémech se žaludkem, se srdcem atd. Vyšetření u specialistů jsou však v pořádku a často až po vyloučení všech fyzických nemocí se přijde na to, že jde o úzkost.

Jak se zbavit úzkosti

Nejdříve, než vyhledáte odbornou pomoci, si můžete zkusit sami pomoci od úzkosti. Snažte se sami zjistit, kdy vás přepadají úzkostné stavy a co je provází. Budete-li znát jejich zdroj, snadněji s nimi něco uděláte. Snažte se také více relaxovat a být v psychickém klidu. Úzkosti jsou totiž stavem určité nevyváženosti.

Využít můžete rovněž různé přírodní prostředky proti úzkosti. Mezi ně patří heřmánek, zelený čaj, kozlík lékařský, meduňka, mučenka, levandule. Zbavit se úzkosti vám pomůže i tělesná aktivita. Nemusí hned jít o nějaký sport. Pomůže i menší procházka. Člověka také příjemně uvolní solárium, sauna, ale také různé masáže. Zkuste např. masáž šíje, ve které se nejčastěji hromadí negativní emoce.

Pokud je však vaše úzkost velká a vy ji nedokážete sami zvládnout, je na místě obrátit se na odborníka, který vám předepíše léky. Ty je dobré kombinovat s vhodnou psychoterapií.

Léky na úzkost nazýváme anxiolytika. Zbavují pacienty úzkosti, různých psychických tenzí, napětí, strachu i trémy. Používají se především u pacientů, kteří trpí v důsledku úzkosti somatickými obtížemi.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *