Hledáte přírodní antidepresivum, které by vám pomohlo při léčbě deprese? Nejlepší účinky byly zaznamenány u třezalky. Jak funguje?
O třezalce
Třezalka označuje široký rod bylin, keřů a malých stromů. V České republice je známo 10 druhů třezalky. Celkově jich je cca 450 druhů. Kromě toho, že třezalka jako bylina má léčivé účinky, plní svou okrasnou funkci. Proto ji najdeme na mnohých zahrádkách.
Pozitivní účinky na psychické i fyzické zdraví člověka má především třezalka tečkovaná. Tato rostlina je vysoká cca 30 – 80 cm a má dřevnatějící lodyhu kruhového průřezu. Léčivou částí rostliny je kvetoucí nať.
Účinnými látkami v třezalce jsou kyselina kávová, kyselina askorbová, vitamín C, provitamín A, silice, pinen, cineol, organické kyseliny, flavonoidy, hyperosid, rutin, třísloviny, hypeforin atd.
Třezalku lze užívat v podobě čaje, ale také se prodává v podobě dalších doplňků stravy, např. formou extraktu, tinktury, tablet, dražé či oleje. Lze ji tedy užívat vnitřně i vně (nejčastěji v podobě tinktury na různé popáleniny).
Účinky třezalky při léčbě deprese
Třezalka je neúčinnějším přírodním antidepresivem. Užívá se především po zmírnění příznaků lehčích forem deprese. Má sedativní účinek a pomáhá překonávat strach, neklid, úzkost, změny nálad atd. Pomáhá i proti nespavosti. Její výhodou je, že má sice tlumivé účinky, ale nevyvolává ospalost. Při léčbě deprese zabírá zhruba po čtrnáctidenním užívání.
Další účinky třezalky
Třezalku však neužívají jen lidé, kteří mají deprese či jiné psychické potíže. Má i další pozitivní účinky. Je vhodné ji užívat při bolestech žaludku, žaludečních vředech či jiných zažívacích potížích. Podporuje také činnost žaludku i jater.
Blahodárný vliv má i na ledviny. Působí totiž močopudně, díky čemuž pomáhá s čištěním těla.
Z dalších pozitivních účinků třezalky si ještě jmenujme antibiotické a protizánětlivé účinky, odstraňování otoků, pomoc při léčbě hemeroidů, zlepšení kvality cévních stěn, zvýšení tělesné výkonnosti, podpoření látkové výměny atd. Ženám také pomáhá tlumit příznaky premenstruačního syndromu.
Pozor na vedlejší účinky třezalky
I když přírodní antidepresiva mají mnohem méně vedlejších účinků než ta syntetická, nejde se jim vyhnout úplně.
I užívání třezalky se může pojit s některými vedlejšími účinky. Tím hlavním je zvýšení citlivosti na sluneční záření. Jedinci, které ji užívají, se tak mohou snadněji spálit na sluníčku.
Neměla by se také užívat v kombinaci s hormonální antikoncepcí. Třezalka totiž zvyšuje pravděpodobnost jejího selhání.
Nekombinujte ji ani se syntetickými antidepresivy, a pokud berete jiné léky, konzultujte vhodnost třezalky s lékařem či lékárníkem.
Další nežádoucí účinky jsou velmi vzácné. Patří mezi ně např. žaludeční nevolnost, zácpa, únava, závratě či sucho v ústech.