Zažili jste někdy takovou tu smutnou náladu, kdy na vás všechno padá, jste smutní a nedokážete se probrat k větší aktivitě? Tímto stavům říkáme splín. Co přesně splín je a jak se ho můžete zbavit?

Co je splín

Splín je stav, který se projevuje zádumčivostí, melancholií, ale může přejít až v depresivní náladu. Člověk, který má splín, se nadměrně trápí, někdy se cítí beznadějně a všechno ho štve. Tento stav má jednou za čas snad každý člověk. Horší je, pokud je splín dlouhodobý a člověk se ho nemůže zbavit. V takovém případě může být příznakem deprese.

Dystymie jako příčina splín

Pokud máte neustále splín, kterého se nedokážete zbavit, může jít o dystymii, která spadá do oblasti depresí. Jde o její lehčí formu.

Dystymie je poruchou nálady, která se diagnostikuje poté, co splín u jedince trvá příliš dlouhou dobu a je bez příčiny. Pro diagnostiku dystymie je důležité, aby splín trval po dobu dvou let, a to bez přerušení, které by bylo delší než dva měsíce.

Kromě splínu je pro diagnostiku dystymie důležitá i zhoršená chuť k jídlu, poruchy spánku, únava, pocity beznaděje, pesimismus a nerozhodnost.

Poporodní splín

Poporodní splín není nic neobvyklého. Je výsledkem prudké změny v hladině hormonů (estrogenu a progesteronu) Setkáte se s ním také pod pojmem baby blues. Splín může být různě vážný, u některých matek je jen mírný, jiné se trápí nadměrně a v extrémních případech může vyústit v závažnou laktační psychózu.

Poporodní splín se projevuje únavou, smutkem, úzkostlivostí, nervozitou, ale také výbuchy pláče. Matky mají často obavu, jestli zvládnou svou rodičovskou roli. Tento splín často trvá jen několik dní po porodu, i když každá maminka to má jinak. Důležitá je i podpora okolí.

Splín po sexu

Průzkumy ukazují, že poměrně dost žen trpí splínem po sexu a rozhodně nejde o nevydařený sex. Výzkumy ukazují, že postkoitální depresi zažilo někdy ve svém životě hodně žen a mnohé splíny po sexu zažívají častěji. Někdy jde přímo o pocity smutky, jindy může jít o melancholii či nepřesné pocity rozpoložení.

Příčina splínu po sexu není přesně známá. Soudí se, že se neodvíjí od partnera, ani od předchozích negativních sexuálních zkušeností. S její souvislostí se můžeme setkat s pojmem postkoitální dysforie. Dysforie obecně je popisovaná jako stav úzkosti, otrávenosti a celkově špatné nálady.

Jak na splín

Pokud máte dlouhotrvající splín, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Ovšem když se objeví jednou za čas, tak samozřejmě nemusíte. Jak se splínu zbavit? Snažte se nebýt sami a nepropadat do nečinnosti. Raději se snažte zabavit s přáteli. Někam si vyjděte (do kina, divadla, restaurace atd.). Účinným prostředkem pro boj se splínem je také sport.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *