Noc se zdá být nekonečně dlouhá, když se člověk převaluje v posteli a nemůže usnout. Pokud se nám to stane jednou za čas, nejde o nic vážného, ale pravidelné špatné usínání má na naše fyzické i psychické zdraví špatný vliv. Co s tím? Jak rychle usnout?

O špatném usínání a jeho příčinách

Špatné usínání je jeden z příznaků insomnie, tedy nespavosti. Dalšími příznaky jsou časné ranní probuzení bez schopnosti usnout, časné noční probuzení a noční bdělost.

Špatné usínání může mít různé příčiny. Mezi ně patří rušivé vlivy v prostředí, ve kterém se nacházíme. Jde o zjevné příčiny, které více méně můžeme napravit. Patří mezi ně hluk, světlo, nevyhovující teplota. Další příčiny se mohou týkat nekvalitní matrace či celkově špatné spánkové hygieny. Dále si ještě jmenujme nadměrné množství spánku přes den, tělesné obtíže či užívání některých léků.

Pak mohou být ještě na vině aspekty špatného usínání, které se ovlivňují těžko. Mezi ně patří různé psychické potíže a tou hlavní je i deprese. Celkově starosti, stres, úzkosti a psychické problémy výrazně brání člověku v usínání. Mozek je jimi aktivovaný a nemůže tak dojít k odpočinku.

V některých případech je příčina nespavosti skrytá a dotyčný nedokáže přijít na to, proč má problémy s usínáním. S tím mu v mnohých případech může pomoci psychoterapie.

Důsledky špatného usínání

Pokud máte problémy s usínáním déle než jeden měsíc, měli byste situaci řešit tím, že vyhledáte odborníka – psychologa či psychiatra.

Dlouhodobé špatné usínání má totiž na člověka negativní vliv. Spánek potřebujeme, a to v dostatečném množství, jež umožní našemu organismu se zregenerovat.

Pokud se dobře nevyspíme, projeví se to druhý den sníženou bdělostí, menší energií, zhoršenými rozumovými funkcemi, podrážděností, únavou, nepozorností atd. Dlouhodobé problémy s usínáním mohou však být mnohem nebezpečnější. Patří mezi ně úzkostné poruchy, různá psychická onemocnění, větší riziko vzniku závislostí, celkové zhoršení kvality života, dřívější smrt atd.

Jak rychle usnout

Na rychlé usínání lidem zabírají různé „fígle“. Uveďme si alespoň některé, které by vám mohly pomoci:

  • Nejznámější je zřejmě počítání oveček. Odvedete pozornost od problému s usnutím a tím se zvětší vaše šance, že skutečně usnete.
  • Relaxujte, než jdete spát. Měli byste být klidní a neodebírat se do postele ve stresu.
  • Zkuste bylinky, horkou koupel či horké mléko.
  • Večer už nejezte tučná jídla. Dejte si něco lehce stravitelného. Vhodné je také vynechat kofein, alkohol či nikotin.
  • Choďte spát pravidelně ve stejnou dobu.
  • Čtěte si před spaním. Odreagujete se a zároveň unavíte.
  • Nepijte před spaním příliš tekutin. Nebudete si rušit usínání chozením na záchod.
  • Zajistěte si kvalitní podmínky na spaní. Před spaním si vyvětrejte místnost.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *