I když má člověk stabilní povahu, je jeho nálada proměnlivá, i když samozřejmě méně než u labilního jedince. Snad nikdo však nemá pořád jen dobrou náladu. Co je špatná nálada a jak se si ji zlepšit?
Obecně o náladě
Než si přiblížíme špatnou náladu, definujme si nejdříve náladu obecně. Jde o emocionální stav, který je součástí prožívání a lidských činností. Nálada na rozdíl od emocí nemusí mít jasný podnět. Někdy víme, proč máme dobrou či špatnou náladu, ale jindy si ji nedokážeme racionálně vysvětlit.
Naše nálada je ovlivněná neurotransmitery, konkrétně noradrenalinem a serotoninem.
Nálady se zpravidla mění pozvolně. Neopodstatněné náhlé změny nálad mohou souviset s duševními poruchami.
Jak se liší špatná nálada od deprese
Špatnou náladu má občas každý. Jistě také znáte ty pocity, kdy máte pesimistické myšlenky, máte pocit, že vám nic nevychází a je vám ze všeho smutno. Prožívání špatné nálady však může znamenat i depresi.
Jak odlišit špatnou náladu od deprese? Špatná nálada má většinou příčinu, a i když nemá, odezní a nepřepadává nás příliš často. Naproti tomu deprese se projevuje dlouhodobou přítomností špatných pocitů a jsou intenzivnější.
Když má člověk špatnou náladu, věří, že zase bude líp. Člověk v depresi má pocit, že je všechno beznadějnější a někdy bohužel dojde i k tomu, že by bylo lepší, kdyby vůbec nežil.
Špatná nálada nám na rozdíl od deprese „nebere“ to, co máme rádi. Budete-li mít špatnou náladu, možná se jednorázově vyhnete zábavě s přáteli, ale na rozdíl od deprese se jí nebudete vyhýbat pravidelně a nebudete se uzavírat sami do sebe.
Tipy na zlepšení nálady
Máte špatnou náladu? Zlepšete si ji. Možnosti jsou různé a na každého může zabírat něco jiného. Dejme si několik tipů:
- Dopřejte si dostatek odpočinku. Vyčerpaným lidem se daří méně a necítí se dobře. Vyspalí a odpočatí bude na svět pohlížet optimističtěji.
- Dělejte to, co máte rádi. Poslouchejte hudbu, zajděte si do kina, divadla či do galerie. Dejte si něco dobrého k jídlu. Každému na špatnou náladu zabírá něco jiného. Někomu pomáhá, když si dá něco sladkého. Na to je ideální čokoláda. Obsahuje tryptofan, jež má pozitivní vliv na hladinu serotoninu.
- Udělejte něco spontánního, na co se třeba chystáte delší dobu, ale chyběla vám odvaha či odhodlání.
- Máte špatnou náladu z toho, že je venku zataženo a celkově pochmurno? Rozsviťte si doma, nebo si zajděte do solária a čerpejte energii alespoň z umělého sluníčka.
- Zlepšete si náladu nějakou sportovní aktivitou. Pokud nejste zrovna sportovním nadšencem, nevadí. Pro zlepšení nálady zpravidla stačí i menší procházka.