Serotonin hraje důležitou roli při vzniku deprese. Ta souvisí s poklesem serotoninu. Co je přesně serotonin a co ještě byste o něm měli vědět?

Co je serotonin

Serotonin (5-hydroxytryptamin) představuje biologicky aktivní látku, která se nachází především v centrálním nervovém systému, krvi atd.

Jde o látku velmi důležitou pro lidský organismus. Je to neurotransmiter, což znamená, že má svůj podíl na přenosu vzruchu, a pokud je jeho hladina dostatečná, cítíme se dobře.

Činnost serotoninergního systému ovlivňuje cyklus spánku a bdění, receptory chuti, ale i citový život. Má také vliv na svaly, žilní systém či gastrointestinální systém.

Nedostatek serotoninu

Nedostatek serotoninu může zapříčinit nedostatečný či nadbytečný přísun některých vitamínů, minerálů či dalších léků. Problém může být v zamezení jeho syntézy či v zpětném odčerpávání. Někteří příčiny nedostatku serotoninu zůstávají neznámé.

Nedostatek serotoninu může způsobovat změny nálady, poruchy spánku, podrážděnost agresivitu a deprese. Někdy mohou mít serotoninové receptory podíl na vzniku migrény či různých dalších psychických poruch

Přirozené posilování serotoninu

Než začnete řešit nedostatek serotoninu medikamenty, zaměřte se na přirozené způsoby, které přispívají k jeho posílení.

V jeho posílení vám pomůže dostatek spánku, cvičení, vyvážený příjem potravy zaměřené na různorodá zdravá jídla (nezapomínejte na ovoce a zeleninu), příjem zdravých tuků (omega3 mastné kyseliny). Serotonin je obsažený např. v následujících potravinách: sýry s modrou plísní a další druhy sýrů, tuňák, listová zelenina, játra atd.

Vhodné je také posílit příjem některých minerálů a vitamíny. Mezi ně patří vitamíny B komplex, vápník a hořčík. Snažte se také vyvarovat stimulantům, chemikáliím, nadměrnému množství cukru, alkoholu i kofeinu.

V produkci serotoninu vám pomůže také sluneční světlo. Proto si užívejte slunečních dnů venku.

Pokud se ani přes snahy nepodaří zvýšit hladinu serotoninu a jeho nedostatek se projevuje depresí, je možné nasadit typ antidepresiv, která dokážou zvýšit hladinu serotoninu na synapsích. Jsou jimi selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu.

Serotoninový syndrom

Snížená hladina serotoninu vyvolává deprese a jiné potíže, ale v pořádku není ani zvýšená hladina této látky. Vyvolává projevy předávkování, které nazýváme serotoninový syndrom. V krajním případě může vést i k ohrožení života.

Serotoninový syndrom může vzniknout jako reakce na užívání některých léků.

Mezi hlavní příznaky serotoninového syndromu patří bolest hlavy, halucinace, kóma, pocení, třesavka, nauzea, zvracení, tachykardie, hypertenze, přehřátí atd.

Diagnostika se provádí na základě pozorování symptomů a zkoumáním pacientovy anamnézy. Serotoninový syndrom nelze potvrdit žádnými laboratorními testy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *