Úzkosti mohou být různé. Už jste se setkali se spojením „separační úzkost“? Zbystřit by měli všichni rodiče mající půlroční až roční dítě.

Je úzkost normální?

Úzkost je emoce, která je za určitých situací normální. Dokáže nás upozornit na to, že není něco v pořádku. Je důležitá pro přežití stejně jako strach.

Úzkost začne být problémem, pokud se objevuje příliš často, zhoršuje kvalitu našeho života a vyskytuje-li se ve velké intenzitě. Poté přerůstá v různé úzkostné poruchy, které je již třeba řešit pomocí psychologa či psychiatra.

Mezi normální úzkosti, u kterých není nutné se nadměrně znepokojovat, patří i separační úzkost.

Co je separační úzkost

Separační úzkost se objevuje u dětí zhruba kolem sedmého měsíce jejich života. Není to však pravidlem, někdy se projevuje i déle, třeba až kolem 1,5 roku. Projevuje se nadměrnou závislostí na jedné osobě. Tou zpravidla bývá matka. Dítě s ní chce být neustále a jiné osoby či nepřítomnost matky nese nelibě. V takovém případě pláče a není k utišení.

Matky, které neslyšely o separační úzkosti, to může zaskočit, protože před tímto obdobím je vše v pořádku a dítě si tvoří zdravé sociální vazby. Nemusíte se však obávat, separační úzkost je součástí zdravého vývoje dítěte. Souvisí s vytvářením citových vztahů a rozhodně nejde o žádné pochybení ze strany rodičů. Toto období většinou trvá maximálně několik měsíců.

Intenzita projevů separační úzkost se u jednotlivých dětí liší. Někdy se může projevit v slabé formě, jindy si však dítě usurpuje matku tak, že nedokáže téměř vůbec opustit domov.

Fáze separační úzkosti

Separační úzkost probíhá ve třech fázích:

  • protest: Jde o obrannou fázi, kdy dítě velmi pláče, pokud se vzdálí jeho matka. Některé děti protest nevyjadřují pláčem.
  • zoufalství: Jde o fázi, kdy dítě nevěří v návrat matky. Je apatické, tiché a často i odmítá jíst a pít.
  • odpoutání se od matky: Dítě si přestává usurpovat matku jen pro sebe a již neodmítá kontakt s jinými lidmi.

Jak zmírnit separační úzkost

I když je separační úzkost normální, je žádoucí mírnit její projevy. S tím je dobré začít ještě dříve, než se separační úzkost projeví. Nechávejte dítě občas na krátkou dobu v přítomnosti jiných lidí.

Chcete-li v době separační úzkosti odejít od dítěte, využívejte k tomu období po jídle, dítě je spokojenější a klidnější. Chcete-li zcela odstranit separační úzkost, nevybírejte si proto období nějakých jeho potíží – růst zubů, nemoc atd.

Zpočátku nechávejte dítě vždy u osoby, kterou dobře zná a není také dobré ho nechávat bez vaší přítomnosti delší dobu. Nejdříve zkuste několik minut a interval postupně prodlužujte. Dítě si zvykne na to, že i když odejdete, zase se vrátíte.

V některých případech pomáhá, když dítě cítí vaší vůni. Proto je vhodné mu dát do postýlky část vašeho oblečení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *