Psychické týrání manželem zpravidla vzniká nenápadně. I když někdy může žena poznat první znaky, že si vybrala despotu vcelku brzy, přes zamilovanost to často ignoruje a omlouvá. Tyto ženy se pak později dostávají do pasti psychického týrání manželem.

Co je psychické týrání

Psychické týrání se projevuje přehnanou dominancí manžele-despoty, který svou manželku ponižuje, nadává jí, přenáší na ní zodpovědnost za chyby v partnerství a celkově ženu systematicky deptá a snižuje jí sebevědomí, osočuje ji kvůli malichernostem atd. Stále se mu něco nelíbí na ženě či na domácnosti atd. Manželku často drží v sociální izolaci.

Psychické týrání se často projeví až po svatbě, mnohdy až s příchodem dítěte, kdy je žena na svém manželovi závislá finančně. To se despotovi hodí. Má oběť lapenou a je menší pravděpodobnost, že od něj týraná manželka odejde. K psychickému násilí se často přidává fyzické násilí, ale nemusí to být pravidlem.

Následky psychického týrání

Psychické týrání manželem často trvá řadu let, než žena odejde, pokud se vůbec vzepře. To se samozřejmě na zdraví ženy (psychickém i fyzickém) negativní podepíše.

Psychicky týrané ženy často upadají do apatie, mají pomalejší reakce, neúčastní s vnějšího dění, naučí se potlačovat vztek, utíkají před konflikty. Objevuje se u nich naučená bezmocnost, v důsledku čehož mají snížené sebevědomí, jsou nejisté a neváží si samy sebe. Často i popírají vinu útočníka, omlouvají ho, popírají skutečnost, ve které žijí, a odmítají případnou záchranu.

Psychické týrané ženy mají i mnoho fyzických příznaků – častá bolest hlavy, snížená imunita, bolesti žaludku, bušení srdce, pocení, třas atd.

Psychické týrání v manželství

Mnoho žen je psychicky týráno svým manželem dlouhá léta, aniž by s tím něco dělala. Zpravidla ani nejbližší okolí neví, že je žena obětí domácího násilí. Na rozdíl od fyzického násilí není nic na první pohled vidět.

Ženy se často bojí odejít od despotického manžela. Mají pocit, že nemají kam jít, ale často také mají natolik sražené sebevědomí, že se domnívají, že jsou na vině ony. Uvěří ponižování despotů a cítí se neschopně.

Despotové často bývají šikovní manipulátoři. K tomu přispívá i izolace, do které se psychicky týrané ženy dostávají. Despotický manžel jim zakazuje vídat se s přáteli a často i s rodinou.

Žena, která je psychicky týraná by si především měla uvědomit, že se její partner nezmění. A žít s někým, kdo v člověku vyvolává neustálý strach a pocit viny také nejde. Proto by se ženy měly odhodlat k odchodu, a to i přes sliby manžela, že se vše změní. Často se kají a slibují polepšení, chce-li žena od nich odejít.

Pokud žena nemá odvahu na změnu, může se obrátit na SOS linku organizace ROSA, která týraným ženám pomáhá.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *