Někteří lidé se dokážou ovládat lépe, jiné rozruší i zdánlivá maličkost. Jste klidní, nebo vás cokoliv snadno vyvede z míry? Pokud ano, jedná se o psychickou labilitu. A o co konkrétně jde?

Psychická stabilita x labilita

Stabilita a labilita jsou pojmy, které obecně vyjadřují základní adaptaci organismu k vnějšímu prostředí. Nejde tedy jen o pojmy vyjadřující se k celkovému psychickému ladění člověka.

Můžete se tak kromě pojmu psychická labilita setkat s pojmem vegetativní labilita označující zvýšenou vzrušivost vegetativního nervstva. Na jejím základě může docházet k různým psychickým poruchám.

V psychologii se stabilita a labilita váže k temperamentu a souvisí s intenzitou citových reakcí a stupněm jejich kontroly. Stabilní je flegmatik a sangvinik a labilní melancholik a cholerik.

Co je psychická labilita

Psychická labilita se projevuje nedostatkem pevnosti a vyrovnanosti. Vyznačuje se přecitlivělostí, nervozitou, náladovostí, impulsivitou, úzkostlivostí, skeptičností atd. Labilní lidé také hůře snášejí psychickou zátěž. Neznamená to však, že citlivý člověk by musel být automatický labilní.

Budeme-li lidi posuzovat dle lability a stability, zjistíme, že málokdo je extrémní v jednom z těchto směrů. Většina lidí má v sobě směs obou ladění, přičemž u někoho převažuje labilita, u jiného spíše stabilita.

Psychická labilita obvykle souvisí s nedostatkem sebejistoty. Dotyčný o sobě pochybuje a tuto nejistotu promítá i do svého okolí.

Člověk se svou labilitou může pracovat a stát se o něco stabilnějším, ale obecně se mění toto ladění těžko.

Pokud máte pocit, že jste příliš labilní, můžete zkusit různé motivační knihy, které učí ovládání sama sebe, částečně mohou pomoci relaxační techniky, jóga a celkově snahy o zvyšování sebevědomí.

Psychická labilita v těhotenství

Psychická labilita se může dotknout i lidí, kteří jsou jinak psychicky stabilní. To se týká především žen. Na vině mohou být hormonální výkyvy, které se nejvýrazněji objevují v těhotenství a po porodu.

Těhotné ženy mají často velké výkyvy nálad. Typická je přecitlivělost, lítostivost, úzkost, obavy o zdraví dítěte atd. Proto je pro budoucí maminku důležité, aby byla v harmonickém prostředí, které bude pozitivně působit na její psychiku.

O emoční labilitě

Pokud je labilita extrémní, jedná se o poruchu chování, se kterou se setkáme pod pojmem emoční labilita. Jde o stav, který člověku brání v plnohodnotném životě. U pacienta se extrémně rychle střídají protikladné emoce. Tito lidé rychleji jednají, než myslí, což je může dostávat do různých problémů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *