Poruchy paměti jsou vnímány velmi negativně. Je nepříjemné nemoci se spolehnout na svou paměť. Občasné výpadky paměti jsou normální, ale co když se to stává příliš často? Jde o jeden z příznaků deprese, ale příčiny mohou být jiné. Představme si blíže poruchy paměti.
Poruchy paměti a její příčiny
Poruchy paměti představují narušení některé fáze paměti, tj. vštěpování, uchovávání si a vybavení si minulých vjemů. Nejčastěji se týkají poslední jmenované fáze. Poruchy paměti mohou postihnout krátkodobou i dlouhodobou paměť.
Mají různé příčiny a mohou tak potkat lidi v jakémkoliv věku. Častěji se objevují ve stáří, kdy dochází k atrofii mozkových buněk. Není to však nutný proces. Dá se z velké části ovlivnit trénováním paměti. Poruchy paměti vinou atrofie se může objevit i ve středním věku.
Jak jsme si uvedli, vysoký věk je pouze jedním z rizikových faktorů poruchy paměti. Mezi další patří úraz na hlavě (poruchy se mohou objevit hned, ale také až v průběhu života), porucha funkce štítné žlázy, vysoký krevní tlak, cukrovka, nízké vzdělání, vedlejší účinky léků, poranění mozku, alkohol a jiné návykové látky nedostatek spánku atd.
Na problémy s pamětí má vliv i psychický stav jedince. Poruchy paměti tak souvisí často s depresemi, nepříznivým duševním rozpoložením způsobeném úzkostí či stresem atd.
Některé druhy poruchy paměti
Rozlišujeme různé poruchy paměti. Těmi nejznámějšími jsou:
- Amnézie: Jde o úplnou ztrátu paměti, které může být plná či selektivní (někdy je důsledkem snahy o vytěsnění nepříjemného). Objevuje se zpravidla po úrazech, ale i při alkoholové intoxikaci (při tzv. okénku).
- Alzheimerova choroba: Projevuje se ubýváním intelektových schopností, což se promítá i do paměti.
- Parkinsonova choroba: Spočívá v odumírání neuronů v bazálních gangliích. Pacienti si dokážou jen velmi těžko vybavovat vzpomínky.
- Hypomnézie: Jde o snížení paměťové výkonnosti. Může být součástí demence a objevuje se také při organickém postižení, ale i vlivem únavy, léků a toxinů.
- Paramnézie: Dochází ke zkreslení uloženého obsahu. Pacient si to však neuvědomuje.
- Ekmnézie: Dotyčný nedokáže určit, do jakého časového období patří jeho vzpomínka.
- Korzakovský syndrom: Jedná se o poruchu vštípivosti.
- další poruchy paměti: Jsou jimi např. vzpomínkový klam, tranzitorní globální amnézie, kryptomnézie atd.
Prevence poruch paměti
Riziko vzniku poruch paměti (především těch, které jsou charakteristické pro stáří) snížíte, pokud ji budete trénovat. Pokud ji totiž neposilujete, její schopnost se zmenšuje. Procvičovat se dá různými způsoby, např. snahou zapamatovat si co koupit v obchodě, učení se, ale i čtení odborných publikací atd.
Vhodnou prevenci si zajistíte i dostatečným spánek, pravidelným cvičením, kombinací vitamínu C a E, omega mastnými kyselinami, přípravky s ginkgo bilobou atd.