Parkinsonova choroba je onemocnění, o kterém snad každý něco slyšel, i když možná nevíte, jaké jsou její příznaky a čeho přesně se týká. Přibližme si alespoň základní informace o této chorobě.

Co je Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je neurodegenerativním onemocněním postihujícím centrální nervovou soustavu. Spočívá v úbytku nervových buněk. Poprvé byla nemoc objevena v roce 1817 anglickým lékařem Jamesem Parkinsonem.

Jde o jedno z nejčastějších degenerativních onemocnění nervové soustavy. Objevuje se u mužů i u žen (více je mužských pacientů) v pozdní dospělosti a raného stáří

Příznaky a příčiny Parkinsonovy choroby

Parkinsonova choroba se projevuje celou řadou příznaků. Některé jsou obecné, takže zpočátku vůbec nemusí pacient rozpoznat, že se může jedna o Parkinsonovu chorobu. Mezi časté příznaky patří ztuhlost svalů, potíže s chůzí, zpomalená chůze a třes rukou. Celkově se projevuje potíží s koordinací pohybů. Mezi další příznaky patří únava, ale také zmatenost, poruchy paměti, snížení mimiky, zácpa, svalové křeče, pocení, zvýšená tvorba slin, ale také se objevují potíže v psychické oblasti. Mezi ty nejzávažnější patří úzkost a deprese.

Přesná příčina Parkinsonovy choroby není známá. Lékaři a vědci však upozorňují na rizikové faktory, kterými jsou genetické predispozice a nepříznivý vliv vnějšího prostředí. Výzkumy ukázaly, že je přímá souvislost mezi pesticidy a Parkinsonovou chorobou. Za další rizikové faktory paří toxické látky, virové mozkové infekce atd.

Diagnostika Parkinsonovy choroby

Diagnostika Parkinsonovy choroby bývá někdy problematická právě kvůli tomu, že příznaky nejsou specifické. Objevují se u jiných nemocí. Proto se často nejdříve postupně vylučují jiné příčiny těchto příznaků.

Mezi diagnostické metody pro odhalení Parkinsonovy choroby patří odběr krve, CT mozku, EEG, sonografie krčních tepen či nukleární magnetická resonance.

Léčba Parkinsonovy choroby

Parkinsonova nemoc se nedá vyléčit. Je však možné zpomalit její průběh a zlepšit životní komfort pacientů.

Léčba je zaměřená na léčbu jednotlivých příznaků a dalších nemocí, které se k Parkinsonově chorobě mohou přidružovat. Často užívané jsou např. léky potlačující výrazný třas. Mezi ně patří Biperidin či Levodopa. Druhý uvedený preparát se používá až v poslední fázi onemocnění.

Pokud se stav pacienta rychle zhoršuje, je možné přistoupit k chirurgickému zákroku. To se většinou děje v případě, že jiná léčba nepomáhá. Operace spočívá ve stimulaci mozku pomocí implantované elektrody či v tzv. pallidotomii, která zlepšuje stav pomocí zničení části mozkové tkáně.

Pacient by také měl v rámci léčby spolupracovat s fyzioterapeutem, který mu pomůže zvládnout potíže s pohybem charakteristickými pro tuto nemoc.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *