Lidé berou spánek jako přirozenou součást svého života, o které příliš nepřemýšlí. Vše se však mění v okamžiku, kdy se objeví poruchy spánku. Tou hlavní je nespavost. Co to je, jak se projevuje a jak ji léčit?

Co je nespavost

Nespavost (insomnie) představuje poruchu spánku, při které jedinec nemůže usnout či se v noci budí. To může jednou za čas potkat každého, ať už bez příčiny, ale třeba v případě fyzického či psychického vypětí, starostmi či vlivem nějaké nepříznivé situace. Pokud však nespavost trvá delší dobu než jeden měsíc, je již považovaná za nemoc, kterou je třeba léčit.

Právě podle délky trvání rozlišujeme tři typy nespavosti – přechodnou, akutní a chronickou. Přechodná nespavost trvá zhruba jeden týden a její příčinou je obvykle stres. Pokud sama odezní, je vše v pořádku.

Akutní nespavost trvá do jednoho měsíce a ne vždy je nutná léčba. Chronická nespavost má negativní vliv na zdraví člověka a může být primární či sekundární, tj. vlivem jiné nemoci, např. deprese.

Mezi další příčiny nespavosti patří nadměrná psychická zátěž, zdravotní potíže, stres, nedostatek pohybu, nadměrná konzumace jídla večer, užívání některých léků, kofein a alkohol atd.

Příznaky a důsledky nespavosti

Hlavními příznaky nespavosti je obtížné večerní usínání, časné ranní probouzení bez schopnosti znovu usnout, časné noční probouzení a noční bdělost. Nespavost se pojí s únavou, nervozitou, poruchami soustředěnosti, neklidem a bolestmi hlavy.

Dlouhodobá nespavost má však horší důsledky. Může mezi ně patřit celková vyčerpanost, horší fungování v mezilidských vztazích, celkový dopad na kvalitu života, ztráta smyslu života, stále zvětšující se úzkost, větší nehodovost (za volantem i při jiných činnostech) a může vyvolat i vážné psychické poruchy. Někteří lidé mají totiž v sobě psychické poruchy v latentní podobě, což znamená, že se ještě neprojevily. Dlouhodobá nespavost však může být jejich spouštěčem.

Léčba nespavosti

V první fází je dobré zamyslet se nad návyky souvisejícími se spánkem a vyloučit, že příčinou nespavosti je nedostatečná spánková hygiena. Vždy je prvotně důležité zajistit si ideální podmínky pro spánek, tj. spát v klidné, vyvětrané místnosti bez rušivých vlivů, mít kvalitní postel včetně matrace, nejíst a nepít ve večerních hodinách atd.

Pokud zaměření se na spánkovou hygienu nepomůže, je třeba najít příčinu. U sekundární nespavosti (nespavost není nemocí, ale důsledkem jiné nemoci), je nutné odstranit prvotní příčinu, pokud to jde.

Horší situace je v případě, že nespavost je primární. Zde je často obtížnější hledat příčinu. Pokud si ji neuvědomujete, nebo víte, že je v psychických problémech (stres, úzkost, nadměrné dlouhodobé starosti) a neodkážete je vyřešit, je vhodné navštívit psychologa či psychiatra, který vám pomůže v odhalování skrytých příčin.

Možností jsou i hypnotika (léky na spaní), ale je třeba si uvědomit, že jsou návyková, a proto by měla být krajním řešení. Při jejich užívání je nutné se vždy držet návodu lékaře.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *