Nervozita a podrážděnost jsou nepříjemné stavy, které dotyčný nese nelibě, ale také je zpravidla těžce snáší jeho okolí. Udržet dobré vztahy s člověkem, který je často nervózní a podrážděný, je těžké. Na druhou stranu občasná nervozita a podrážděnost potká každého.

O nervozitě

Nervozita představuje stav, kdy je člověk napjatý a neklidný. Většinou se projevuje i navenek. Dotyčný dělá nervózní pohyby, může si např. okusovat nehty, hrát s vlasy či se snaží být neustále v pohybu.

Každý člověk je občas nervózní, především pokud ho čeká něco náročného či se něčeho obává. Jde o přirozenou reakci na stres a napětí. Ovšem trvalá nervozita může být symptomem nějaké duševní nemoci, např. deprese.

Nervozita se projevuje kromě nadměrných pohybů přerušovanou řečí, netrpělivostí, chvěním, pocením, nespavostí, ale i sníženou sebekontrolou.

O podrážděnosti

Podrážděnost je rovněž stav napětí. Je často způsobená stresem, únavou či nedostatkem spánku. Lidé jsou také podráždění, když se jim nedaří něčeho dosáhnout atd. I zde platí, že občasná podrážděnost je přirozená. Potíže nastávají, pokud je člověk podrážděn často. Nepříjemně to nese podrážděný jedinec i lidé v jeho okolí.

Menší podrážděnost je zpravidla člověk chopen skrýt. Zvýšená podrážděnost se však projevuje bouřlivou emociální reakci. Dotyčný reaguje neadekvátně a může být i agresivní. I tento symptom je typický pro depresi.

Příčiny nervozity a podrážděnosti

Příčiny nervozity a podrážděnosti mohou být různé. U nervozity jimi jsou především dlouhodobá přepracovanost, únava, hormonální nerovnováha, různé nemoci a zdravotní problémy, ale i špatné počasí.

Někteří odborníci říkají, že hlavní příčina podrážděnosti je v genech. Lidé mají k podrážděnosti různé predispozici, které se během života rozvíjejí. Na větší podrážděnost v dospělosti má vliv i prostředí, ve kterém jedinec žije jako dítě. Pokud je v dětství častěji vystavován stresu, je pravděpodobnější, že se u něj rozvine podrážděnost.

Jak si poradit s nervozitou a podrážděností

Snažte se s nervozitou a podrážděním bojovat. Často stačí změnit své návyky, přestat pracovat s vypětím všech sil, více odpočívat a věnovat dostatečný čas spánku. Člověk by se měl snažit odhalit příčinu a z ní při řešení těchto potíží vycházet.

A co ještě dělat pro zmírnění nervozity a podrážděnosti?

  • Více relaxujte, naučte se vypínat a věnovat čas jen sobě. Vhodné je zkusit i nějakou aktivní relaxační techniku, např. autogenní trénink.
  • Sportujte. Vyplaví se vám do těla endorfiny a vy budete šťastnější.
  • Snažte se více se usmívat.
  • Zlepšete svůj životní styl. Vyhněte se nebo minimalizujte alkohol a cigarety. Více přijímejte vitamíny a další látky prospěšné vašemu organismu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *