Máte deprese, rádi byste je řešili, ale syntetická antidepresiva považujete až za poslední řešení? Dobře děláte. Je možné, že vám ve vašich potížích pomohou přírodní antidepresiva.

Co jsou přírodní antidepresiva

Přírodní antidepresiva pomáhají především při lehčích depresích. Jsou šetrnější a nemají tolik vedlejších účinků. Je však důležité vědět, že i jejich účinek je mírnější. Proto v případě těžké deprese vám zpravidla nepomůžou.

Přírodní antidepresiva se vyrábějí z různých bylin a jsou volně prodejné v lékárně v podobě doplňků stravy. Prodávají se ve formě kapek, tinktur, čajových směsí atd.

I přírodní antidepresiva dokážou posilovat přenos vzruchu v neurotransmiterové soustavě, což je základní podstata syntetických antidepresiv.

Chcete-li podpořit účinek přírodních antidepresiv, je na místě zlepšit i životosprávu. Vhodné je zdravěji jíst, cvičit a vyhnout se alkoholu.

Pokud však už berete syntetická antidepresiva, nekombinujte je s přírodními. Budete-li je chtít vysadit, vždy jen po konzultaci s lékařem.

Třezalka jako oblíbené antidepresivum

Nejúčinnějším přírodním antidepresivem je třezalka tečkovaná. Pozitivně působí při strachu, neklidu, psychickém vypětí a dalších projevech lehké deprese. Doporučuje se užívat i lidem, kteří trpí sezónní depresí, např. na podzim.

Třezalka má tlumivé účinky, ale nevyvolává ospalost. Podporuje také trávení a povzbuzuje celkový metabolismus. Dále má také hojivé a dezinfekční účinky, pomáhá při únavovém i premenstruačním syndromu.

Třezalku si připravíte v podobě čaje. Nálev vytvořte z vrchovaté čajové lžičky nasekané třezalky. Tu zalijte horkou vodou a nechte louhovat. S třezalkou se setkáte i ve formě tinktury. Je vhodná na popáleniny.

Třezalka je sice přírodní antidepresivum, ale můžou se při jejím užívání objevit vedlejší příznaky. Patří mezi ně větší citlivost kůže na slunce, vyrážka, nechutenství, zvýšení krevního tlaku, závratě atd. Vyhněte se jí, pokud užíváte hormonální antikoncepci. Snižuje její účinky.

Další přírodní antidepresiva

Mezi další přírodní antidepresiva s dobrým účinkem patří šafrán setý. Pomáhá zahnat smutek, působí pozitivně na náladu a je vhodný i na problémy s nespavostí Umí rovněž zvýšit hladinu serotoninu. Má méně nežádoucích účinků než třezalka, ale její účinek je slabší.

Přírodním antidepresivem je i kůra magnolie. Bez vedlejších účinků ovlivňuje hladinu serotoninu. Pomáhá rovněž bazalka, heřmánek, levandule, kozlík lékařský, květ prvosenky atd.

Když nezaberou přírodní antidepresiva

Už jste zkusili různá přírodní antidepresiva, ale žádná vám nezabírají? Přírodní antidepresiva mohou být účinným pomocníkem, ale v případě těžkých depresí je nutné svěřit se do rukou odborníka, který vám zvolí vhodnou léčbu s ohledem na stupeň vaší nemoci a další aspekty.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *