Když nám není dobře, často nemáme ani chuť k jídlu. Nechutenství však může být symptomem deprese či mnohých dalších nemocí. Přibližme si nechutenství k jídlu.

O nechutenství k jídlu

Nechutenství je příznak, který je typický pro mnohé nemoci a potíže. Projevuje se odmítáním potravy a mohou ho provázet i další příznaky – pocity na zvracení, bolesti břicha atd.

Krátkodobé nechutenství není ničím neobvyklým, u dlouhodobého je třeba hledat příčinu. Může být i závažná. Rozlišujeme také výběrové nechutenství na některé potraviny. Projevuje se u hodně lidí.

Nechutenství je časté u starších lidí. U nich se pojí se žvýkacími potížemi. Ve starším věku se totiž tvoří méně slin a svůj vliv na něj má i špatná kvalita zubů.

Nechutenství a deprese

Nechutenství je jedním z příznaků deprese. Nemocný člověk nemá na jídlo chuť, má pocit plného žaludku a nedokáže se přinutit jíst. Někdy má i pozměněné chutě a jídlo mu chutná nevýrazně.

Ne vždy trpí depresivní člověk nechutenstvím. Někdy se naopak přejídá, důsledkem čehož přibírá na váze. U někoho se zase střídají období nechutenství a přejídání.

Další příčiny nechutenství

Příčin nechutenství může být celá řada. Mohou být banální, ale i vážné. Přibližme si alespoň některé časté příčiny:

  • těhotenství: Vliv hormonálních změn se nechutenství projevuje na začátku těhotenství. Mohou ho střídat různé chutě k jídlu, někdy i zcela neobvyklé.
  • infekční choroby: Mohou být virového či bakteriálního původu. Kromě nechutenství se projevují často i zvýšenou teplotou a dalšími příznaky dle druhu infekce, např. průjem u střevní chřipky atd.
  • nádory: Lidé s nádory ztrácí chuť k jídlu, především pokud dojde k rozšíření nádoru. Projevuje se často rapidním úbytkem váhy.
  • srdeční selhávání: Jde především o selhávání pravé komory srdeční. Postihuje totiž žíly v trávicím traktu, následkem čehož dochází k narušení vstřebávání živin a následnému nechutenství.
  • onemocnění trávicí soustavy: Patří sem velká skupina nemocí postihující žaludek, ale také jícen, střeva, slinivku břišní. Další častou příčinou kromě nechutenství je u těchto chorob bolest břicha.
  • autoimunitní nemoci: Jde o různé choroby. Někdy jsou spojené se zánětlivými procesy, což tlumí chuť k jídlu.
  • polypragmázie: Tímto pojmem označujeme stav, kdy pacient přijímá spoustu léků. Ty potlačují chuť k jídlu. V takovém případě je nutné vysadit léky, které nejsou pro člověka životně důležité.
  • mentální anorexie: Jde o duševní poruchu. Na jejím počátku je snaha zhubnout, kdy dotyčný nejí a trápí se hlady, ale v pokročilém stadiu chuť k jídlu zcela vymizí a pacient, i kdy chce, se musí do jídla nutit.

Léčba nechutenství

Nechutenství není nemoc, ale příznak. Proto v rámci léčby je třeba zaměřit se na nemoc, která nechutenství způsobuje. Vychází-li nechutenství z potíží s trávením, je možné využít různé volně dostupné léky na trávení, které pomáhají štěpit tuky, cukry a bílkoviny. Dokážou tak zmírnit pocity nechutenství k jídlu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *