V našem organismu působí různé hormony. Některé jsou známé více, některé méně. Víte, co je melatonin? Pojďme si ho popsat.

Co je melatonin

Melatonin (chemicky 5-methoxy-N-acetyltryptamin) představuje hormon produkovaný epifýzou (tzv. šišinkou). Jde o část mozku. Je důležitý po řízení rytmů den-noc.

Nejvíce se melatonin produkuje během tmy, tedy v noci během druhé a čtvrté hodiny noční. Podílí se i na regulaci celoročnímu rytmu. Vyskytuje se také v organismu jiných živočišných druhů. Mezi jeho další funkce patří pigmentace kůže a antioxidační procesy.

Melatonin má vliv na náš hypotalamo-hypofyzární systém. Pokud hladina tohoto hormonu stoupne, chce se nám spát.

Melatonin je tedy velmi důležitý spánkový regulátor. Postupně ho však vzniká čím dál méně, a proto lidé ve vyšším věku mají menší potřebu spánku.

Pro zvýšení přirozené produkce melatoninu je dobré spát při absolutní tmě, dát si před spaním horkou koupel a přes den se vystavovat slunečnímu světlu.

Kromě toho, že je melatonin specifickým hormonem, také ovlivňuje funkci dalších endokrinních žláz. Především má vliv na rytmickou funkci gonád a hypofýzy.

Nedostatek melatoninu vede k různě závažným poruchám spánku a ty mohou ústit do depresí. Proto je dostatečné množství tohoto hormonu pro nás podstatné.

Melatonin a potravinové doplňky

Na trhu jsou některé potravinové doplňky, které deklarují, že obsahují melatonin. Pokud skutečně fungují, je věcí odborných diskusí. Lidem se tyto doplňky doporučují na nespavost a k potlačení pásmové nemoci. Nedoporučuje se tyto potravinové doplňky podávat těhotným ženám, diabetikům a dětem. U nás prodej těchto doplňků stravy nebyl schválený a mnozí odborníci je celkově nedoporučují.

Melatonin lze dostat pouze na lékařský předpis. Používá se na léčbu nespavosti u lidí nad 55 let. Je v přípravku s názvem Circadin, který je povolený evropskou komisí EMA.

Co může způsobit pokles přirozené tvorby melatoninu

Pokud máte problémy se spaním, měli byste vynechat látky, které způsobují pokles přirozené tvorby melatoninu. Mezi ně patří především tabák a kofein. Jeho tvorbu však mohou narušit také některé léky. Jde hlavně o léky proti úzkosti, antidepresiva, betablokátory a nesteroidní protizánětlivé léky.

O epifýze

Jak jsme si uvedli, melatonin se tvoří v epifýze. Pojďme si ji alespoň ve stručnosti přiblížit.

Epifýza je součástí mezimozku. Jde o endokrinní žlázu, která kromě melatoninu produkuje také trofický hormon a stimuluje aldosteron (hormon kúry nadledvin). Tento hormon zajišťuje hospodaření s vodou a minerály v lidském těle. Pravděpodobně také vylučuje endogenní halucinogen DMT.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *