Maniodepresivní psychóza je vážným psychickým onemocněním, se kterým si není radno zahrávat. Ve své depresivní fázi může vést až k sebevraždě.

O maniodepresivní psychóze

Maniodepresivní psychóza (neboli bipolární afektivní porucha) je charakterizovaná periodickými změnami nálad. V určitých cyklech se střídá manické a depresivní období. V jedno období je jedinec plný energie, dobré nálady, je hyperaktivní a nepotřebujete téměř spát. Poté následuje období, kdy upadá do deprese. Nedokáže nic vykonávat, je zpomalený a nese si další příznaky typické pro depresi. Toto období zpravidla trvá déle než manická fáze. Někdy může být i smíšené období, kdy se prolínají příznaky manické a depresivní fáze.

Z dalších příznaků typických pro maniodepresivní psychózu si uveďme halucinace a bludy, paranoiu, tendence k sebevraždě v depresivní fázi.

Ne vždy na sebe jednotlivé fáze navazují. Mezi nimi může být různě dlouhá doba, kdy je pacient bez příznaků. Toto období nazýváme remise.

Maniodepresivní psychózou trpí zhruba jeden člověk ze sta. Většinou přichází plíživě, ale jinde se může projevit naplno zdánlivě zničehonic.

Většinou se maniodepresivní psychóza začne projevovat v adolescenci či v rané dospělosti. Někdy lze však první příznaky zachytit v dětství, ale stává se, že se projeví i později v dospělosti.

Příčiny maniodepresivní psychózy

Přesná příčina maniodepresivní psychózy není známá, respektive ji nelze jednoznačně určit. Svou roli do jisté míry může sehrát dědičnost. Dědí se predispozice, ale ne nemoc. To znamená, že se může i nemusí „rozběhnout“. Důležité je, aby se lidé (nejen, u kterých se vyskytuje v rodině) zaměřili na prevenci, která spočívá ve zdravém životním stylu, dostatku fyzické aktivity, vyhýbání se stresům, pravidelném spánkovém režimu. Spouštěčem nemoci může být také nadměrná konzumace alkoholu či drog.

Rizikovými faktory maniodepresivní psychózy jsou rovněž silné emoce a fyzické a psychické či fyzické vyčerpání.

Léčba maniodepresivní psychózy

Léčba maniodepresivní psychózy není vůbec jednoduchá a je během na dlouhou trať. Průběh léčby i její doba závisí na tom, kdy je onemocnění odhaleno. Proto je vhodné nasadit léčbu včas a nezanedbávat ji. V určitých případech léčba zabírá, ale někteří pacienti se s příznaky maniodepresivní poruchy nezbaví.

Při léčbě této poruchy se předepisují antidepresiva, antipsychotika a stabilizátory nálady. Často se využívá kombinace antidepresiv a stabilizátorů nálady. Druhé zmíněné léky jsou tymoprofylaktika. S nimi je možné udržet náladu pacienta v mezích norem.

Medikamentózní léčba je ještě zpravidla doplněná psychoterapií a elektrokonvulzivní terapií (lidově nazývanou elektrošoky). V mnohých případech jde o velmi účinnou metodu léčby.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *