Mnoho žen pociťuje po porodu obavy a smutek, každá však jinak. Většinou prožívají stav, který nazýváme poporodní blues. Horší projevy řadíme mezi poporodní deprese. Nejhorším stavem je laktační psychóza.

O laktační psychóze

Laktační psychóza představuje vážný duševní stav matky po porodu. Vzniká na základě velkých hormonálních změn. Ovšem ty samy o sobě nejsou příčinou. Působí i další faktory, které nejsou plně známé.

Poporodní psychóza se nejčastěji projevuje 2. až 4. týden po porodu a může trvat několik dnů, ale i několik měsíců. Poporodní psychóza postihuje zhruba každou tisícátou ženu. V extrémních případech může dojít v rámci této nemoci k sebevraždě či vraždě dítěte. Proto by se laktační psychóza rozhodně neměla podceňovat.

Příznaky laktační psychózy

Laktační psychóza se projevuje různě závažnými příznaky. Základem nemoci je deprese, lítostivost, plačtivost, úzkosti, strach, ale také nezájem. Tyto pocity se mohou objevit i běžně po porodu, ale u psychózy jde o vystupňované příznaky, kdy matka není schopná se postarat o svého potomka.

U laktační psychózy se zpravidla objevují i halucinace a bludy. Žena má pocit, že jí někdo sleduje a snaží se jí ublížit. Právě tyto halucinace a bludy mohou vést k sebevraždě či vraždě dítěte. Ovšem takto vystupňovaná laktační psychóza není častá.

Z dalších příznaků laktační psychózy si ještě uveďme výpadky paměti, zkreslené vnímání času, extrémní výkyvy nálad, neschopnost soustředit se atd. Žena trpící laktační psychózou si neuvědomuje, že je vážně nemocná.

Příčiny a rizikové faktory laktační psychózy

Příčina poporodní psychózy není jasná, protože se ukazuje, že velká část těch žen, které jí propadly, byly duševně zdravé a nikdy dříve se s psychickými potížemi neléčily.

Hlavní příčinou je hormonální změna způsobená porodem. Ke vzniku laktační psychózy přispívají i další rizikové faktory. Patří mezi ně fyzické vyčerpání, starší věk rodičky, špatné rodinné zázemí a neochota pomoci ženě ze strany partnera, větší strach o dítě na základě negativních zkušeností z předešlého mateřství atd.

Léčba laktační psychózy

Léčba laktační psychózy se odvíjí od její závažnosti. Mnohdy je nutná hospitalizace, především pokud jsou přítomné bludy a halucinace a hrozí-li, že by žena ohrozila sebe či svého potomka. Na laktační psychózu se předepisují léky na deprese, úzkosti, bludy a halucinace, ale také hormonální léky. Kromě toho se využívá psychoterapie. Jde o specializované psychoterapeutické programy. Délka léčby může trvat několik týdnů, ale i měsíců.

Prevencí laktační psychózy je zaměření se na dostatečný spánek a odpočinek. Důležitá je pomoc rodiny po narození dítěte. Mnohé ženy se snaží zvládnout veškerou péči o domácnost i potomka samy a následkem toho jsou nadměrně vyčerpány, což může být spouštěčem laktační psychózy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *