Pokud se topíte v beznaději a zoufalství a nedokážete si sami pomoci, vyhledejte odborníka. Nezapomínejte na to, že deprese je vážným onemocněním, kterého se sami nezbavíte. Lékař vám může pomoci. Důležité je, abyste s ním spolupracovali.
Jak vám pomůže zbavit se deprese psycholog či psychiatr?
S odborníkem máte mnohem větší šanci zvládnout svou depresi a zlepšit tak kvalitu svého života. Pro zbavení se deprese je možné zahájit psychoterapii či nasadit vhodné léky, popřípadě využít kombinaci obojího.
Léčba léky
Při depresi se zpravidla předepisují antidepresiva. Předepsat vám je může psychiatr či praktický lékař. Máte-li však deprese, je určitě vhodnější se léčit u specialisty.
Rozlišujeme různé typy antidepresiv. Nejčastěji předepisovanými jsou SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu). Vychází z toho, že jednou z příčin deprese je nedostatek serotinu na synapsích.
Z dalších typů antidepresiv si ještě uveďme SARI (serotoninoví antagonisti a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), NRI (inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu), SNRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu), MAOI (inhibitor monoaminooxidázy) a tryklická antidepresiva.
Antidepresiva mohou mít různé vedlejší účinky. Patří mezi ně bolesti hlavy, apatie, závratě, sucho v ústech, přibírání na váze, ztráta libida. Konkrétní příznaky se odvíjí od typu antidepresiv.
Při vážných forem deprese je možné, že vám lékař předepíše antipsychotika. Prvotně se však předepisují u psychotických poruch, např. u schizofrenie, maniodepresivní psychózy atd.
Psychoterapii
Psychoterapie představuje klinické vedení pacienta. Psycholog či psychiatr se snaží podpořit a pochopit pacienta, motivuje ho k léčbě a zároveň mu vysvětluje příznaky deprese a pomáhá mu je pochopit a ukázat mu cestu jak se dostat z tíživé situace.
Při léčbě deprese se vyžívá různých psychoterapeutických metod – kognitivně-behaviorální terapie, interpersonální psychoterapie, systemická terapie, existenciální psychoterapie a psychodynamická psychoterapie.
Nejčastěji se používá kognitivně-behaviorální terapie. Snaží se pochopit současné vzorce chování a myšlení pacienta a nácvikovými metodami na principu opakování a učení mu pomoci situaci zvládnout. Stanovuje mu konkrétní cíle a je zaměřená na přítomnost.
Jak se zbavit depky
A co když netrpíte přímo depresí, pro kterou byte museli vyhledat odborníka, ale máte klasickou „depku“, která se objeví snad v životě každého člověka. S ní si člověk dokáže většinou poradit.
Někteří se snaží někam si zalézt a neukazovat se světu. Není to však účinný způsob. Většinou vede k prohloubení deprese či k jejímu delšímu trvání. Snažte se s depkou bojovat. Dělejte činnosti, které máte rádi. Zasportujte si, vydejte se do kina, něco dobrého si uvařte atd. Vhodné je sejít se s lidmi, které máte rádi. Snažte se s depkou nezůstávat sami.