I když se možná nevyznáte v bylinách, určitě víte, jak vypadá heřmánek. Víte, ale také ro, že má mnohé pozitivní účinky a je účinným přírodním antidepresivem?

O heřmánku

Heřmánek, celým jménem heřmánek pravý či heřmánek lékařský, patří mezi nejvýznamnější a nejznámější byliny. Jde o jednoletou bylinu, která však při teplejší zimě může přezimovat do druhého roku.

Kvete od června do srpna a často se s ní setkáme v podobě plevele, např. v obilí. Dorůstá výšky 15 až 50 cm. Květ je složený ze žlutého středu a bílých okvětních lístků.

Pozitivní účinek mají květy, které se sbírají bez stopky a následně se suší (nejlépe v sítech ve stínu a suchu).

Obsahuje mnohé aktivní látky, mezi které patří především silice. Používá se ve formě odvarů či čajů, ale i různých mastí, potravinových doplňků atd.

Kromě toho, že má heřmánek mnoho pozitivních účinků na zdraví, také krásně voní, což je dáno terpenickými látkami, které heřmánek má.

Kromě terpenů obsahuje aromatické kyseliny, kumariny, steroidy, flavonoidy, sacharidy, glykosidy a vitamíny, konkrétně kyselinu askorbovou, niacin a thiamin.

Heřmánek a deprese

Heřmánek pravý má účinky při léčbě depresí. Pomáhá zmírnit některé její příznaky, především podrážděnost, nespavost, rozmrzelost a celkově dokáže příjemně zklidnit a tím i zmírňuje stres. Kromě toho také heřmánek povzbuzuje chuť k jídlu, což je také při léčbě deprese důležité. Mnozí pacienti totiž v rámci svého onemocnění trpí nechutenstvím, i když není to pravidlem. Někteří se naopak přejídají.

Heřmánek zabírá spíše při lehčích formách deprese. Báječně se hodí na sezónní podzimní deprese, které přepadají i lidi, kteří jinak nemají žádné psychické potíže.

Další účinky heřmánku

Heřmánek má celou řadu dalších pozitivních účinků. Má především protizánětlivé a protiinfekční účinky. Je vhodné ho užívat při žaludečních nevolnostech a křečích. Používat se dá i vně na kůži a sliznici dutin. Pomáhá při vyrážkách, bolestech a zánětech krku, ale je vhodné přikládat vatu s odvarem z heřmánku třeba na opary a další kožní záněty i záněty v ústech či na oční spojivce. Působí také jako prevence před zánětem dásní. Vyrábí se z něj různé masti. Blahodárně působí na dýchací cesty. Inhalací se uvolní.

Z dalších účinků heřmánku si ještě jmenujme pozitivní vliv na ledviny (močopudnost), pomoc při léčbě hemeroidů, pomáhá uvolňovat žluč a při poruchách menstruace, při zánětech nadvarlat, ulehčuje stolici. Je rovněž vhodný pro obnovu střevní mikroflóry a bohaté využití má v dermatologii.

 

Nežádoucí účinky heřmánku

Heřmánek je zpravidla dobře snášen a vedlejší účinky se prakticky neobjevují. Pouze při jeho větších dávkách se může objevit nevolnost či zvracení. Vzácně se může projevit alergická reakce v podobě kožní vyrážky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *