Lidí s psychickými potížemi přibývá. Mnohé nemoci jsou následkem stresů, hektického života, nedostatku jistot v dnešním světě atd. O to víc by se člověk měl zaměřit na prevenci svého duševního zdraví. V tom mu pomůže duševní hygiena.

Co je duševní hygiena

Duševní hygiena představuje obor zaměřující se na rozvoj a podporu duševního zdraví. Patří sem různé opatření, poznatky, postupy atd., které vedou k udržení psychického i psychosomatického zdraví.

Mezi další cíle duševní hygieny patří udržení pracovní výkonnosti (vyváženost práce a odpočinku), udržování fungujících sociálních vztahů a zvýšení subjektivní spokojenosti.

Naší duševní hygienu do velké míry ovlivňuje všudypřítomný stres. Proto by se člověk měl učit se s ním vyrovnávat, především vhodným způsobem trávení volného času, který by měl být využit k odreagování, regeneraci, vybití nahromaděné energie atd.

Duševní zdraví

Pokud uvádíme, že duševní hygiena podporuje a rozvíjí duševní zdraví, je na místě si tento pojem přiblížit.

Duševní zdraví je stavem duševní pohody. Duševně zdraví člověk dokáže správně odrážet vnější realitu a adekvátně reagovat na podněty, mezi něž patří i sociální vztahy. Řeší běžné i neočekávané úkoly a ze svých aktivit i prožívání má pocit uspokojení. O duševní zdraví je třeba pečovat. Člověk by se měl snažit ve všech oblastech o rovnováhu. To je důležitá prevence duševních chorob, které představuje dezorganizaci struktur osobnosti člověka.

Oblasti duševní hygieny

Duševní hygiena by se měla promítat do všech oblastí našeho života. Jde především o:

  • životosprávu: Člověk by se měl zaměřit především na správnou výživu bohatou na vitamínu, minerály a další prospěšné látky. Podstatný je také dostatečně dlouhý a kvalitní spánku, budování si kvalitního sociálního zázemí a vytvoření ideálního poměru práce a odpočinku. Vhodné je také zapojit do svého života více pohybu. Má velký vliv na psychiku a mnohé sporty rovněž rozvíjí sociální vazby.
  • relaxaci: Pokud na vás stres doléhá více, než je zdrávo, a vy se ho nedokáže zbavit ani ve svém volném čase, zkuste využít aktivní relaxační techniky na uvolnění. Oblíbená je v tomto směru jóga, ale také autogenní trénink na zklidnění těla i mysli. Další relaxační technikou je např. Jacobsonova relaxace spočívající v postupném protahování všech svalů.
  • pracovní prostředí: V práci trávíme podstatnou část dne, a tak je velmi důležité, abychom se v ní cítili příjemně, i když ne vždy je to zcela na nás. Pracoviště by mělo mít ideální teplotu, vlhkost vzduchu, dostatek pracovního prostoru, větrání, ale také byste se měli snažit o dobré pracovní vztahy a v rámci pracovní činnosti se zaměřit na organizaci práce, abyste se nedostávali do pracovního stresu.
  • systém vlastních hodnot: Je důležité, aby každý člověk věděl, co je pro něj nejdůležitější a k jakým cílům zaměřit své snažení. Každý by měl v rámci duševní hygieny pracovat sám na sobě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *