Dopamin, serotonin a noradrenalin – Neurotransmitery, které mají vliv na vznik deprese. Nyní si více přiblížíme dopamin.
Co je dopamin
Dopamin je chemickou látkou, která vzniká v mozku. Jeho funkce byly objeveny již v 50. letech 20. století neurobiologem a biochemikem Arvidem Carlssonem.
Jde o nízkomolekulární neurotransmiter, jeho úkolem je aktivovat dopaminové receptory. Tvoří se v hypotalamu, což je část mezimozku, která se podlí na řízení mnohých funkcí, např. hladu a příjmu potravy, žízně, sexuální funkce, kontrola emocí atd. Vznikají v něm také hormony – antideuretický hormon a oxytocin. Odtud putují hormony do neurohypofýzy a dále jsou vyplavovány do krve.
Vraťme se však zpátky k dopaminu. Společně s adrenalinem a noradrenalinem patří mezi katecholaminy.
Dopaminergní neurony se nachází především ve dvou částech mozku – v nigrostriatálním a mesokortikálním systému.
Funkce dopaminu
Dopamin se v nervové soustavě váže na pět typů dopaminových receptorů. Rozlišujeme šest dopaminergních drah.
Důležitou funkci má dopamin v mezolimbické dopaminové dráze. Jeho zdejší působení má vliv na emoce související s motivací. Stimuluje těšení se na odměnu související s nějakou činností. Uvolňování dopaminu v rámci této dráhy způsobuje i požití některých drog. Dopamin má také vliv na plánování pohybu.
Nedostatek dopaminu
Nedostatek dopaminu se projevuje únavou, průjmem, snížením libida, sníženou fyzickou aktivitou, špatnou náladou, zvýšenou chutí na kávu a cukr.
S dlouhodobým nedostatkem dopaminu souvisejí různé nemoci a potíže. Tím nejznámějším je Parkinsonova choroba. Dále to je obezita, závislosti a sexuální onemocnění.
Nedostatek dopaminu lze řešit přirozenou cestou. Důležité je zaměřit se na potraviny bohaté na proteiny, vitamín B6, chrom, L-carnitin. Z konkrétních potravin to jsou např. oves, tofu, hovězí maso, avokádo, ryby, hrášek, dýňová semínka atd. Je možná i hormonální terapie. Dopamin může být do krve vpravován uměle. Dopamin v podobě léku však neovlivňuje centrální nervovou soustavu. Nedokáže se totiž vstřebávat z krve do mozku.
Dopamin a Parkinsonova choroba
Poškození dopaminových drah a vznik Parkinsonovy choroby spolu úzce souvisí. Parkinsonova nemoc představuje neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Je pro ni charakteristický úbytek nervových buněk ze Substantia nigra (párová struktura ve středním mozku), která produkuje dopamin.
Nedostatek dopaminu narušuje schopnost člověk ovládat a koordinovat pohyb a svalové napětí. Proto také hlavními příznaky Parkinsonovy choroby jsou třes, poruchy chůze, potíže se zahájením pohybu, poruchy chůze, špatná koordinace pohybů. Z dalších příznaků to jsou poruchy paměti, únava, zmatenost, zácpa, deprese, pocení, úzkost atd.