Během těhotenství v těle ženy dochází k různým změnám, což se projevuje nejen tělesnými příznaky, ale i psychickými. U některých žen se objevuje deprese v těhotenství.
Obecně o depresi v těhotenství
Nálady v těhotenství ovlivňují hormony, jejichž hladina se v těle prudce mění. To má na každou ženu jiný vliv. Některé ženy jsou přecitlivělé, plačtivé, ale jiné mohou skutečně propadnout depresím projevujícím se hlubokým smutkem i nepříjemnou úzkostí a pocitem beznaděje.
Dále se deprese v těhotenství projevuje sníženým zájmem o jakékoliv činnosti, ztrátou energie, únavou, nadměrným spánkem, pocitem viny, potížemi se soustředěním atd.
Hormonální změny samy o sobě deprese v těhotenství nezpůsobují. To by je musela mít každá těhotná žena. Ke vzniku depresím přispívají další rizikové faktory. Mezi ně patří věk těhotných žen (mladé dívky či starší ženy se s těhotenstvím hůře vyrovnávají), náročná životní situace související se špatným rodinným zázemí či složitou ekonomickou situací či psychické faktory (dlouhodobý stres, traumatický zážitek, zkušenosti s neúspěšným těhotenstvím, nechtěné těhotenství) atd.
Jak na depresi v těhotenství
Deprese v těhotenství se může projevit různou měrou a podle toho je nutné k ní přistupovat. Máte-li „jen“ pochmurnou náladu a různé obavy související s vaším těhotenstvím či příchodem dítě na svět, je dobré o těchto potížích mluvit se svým partnerem, rodinou či jiným blízkým člověkem. Přínosné často bývá promluvit si s nějakou maminkou, která má už těhotenství a porod za sebou. Možná zjistíte, že měly také stejné problémy a že se vlastně tolik neděje.
Pokud však máte dlouhodobě špatné pocity, kterých se ani přes všechnu snahu nedokáže zbavit, může jít o tzv. předporodní depresi. V tomto případě je dobré se svěřit do rukou lékaře, který vám pomůže s vaší depresí pracovat. V těhotenství však nelze užívat psychofarmaka, pouze v krajním případě.
K vyrovnáním se s depresí pomáhá dostatek pohybu (procházky či plavání). Celkově těhotné ženě prospěje pobyt na čerstvém vzduchu. Vhodné je také dodávat tělu pravidelný přísun vitamínu a více se starat o svou duševní pohodu, tj. odpočívat, provádět oblíbené činnosti atd.
Jaký má vliv deprese v těhotenství na dítě
Těhotné ženy by měly svou depresi řešit. Má totiž negativní vliv nejen na ně, ale průzkumy prokázaly, že i na dítě. Tuto problematiku zkoumali především odborníci z Michiganské lékařské univerzity. Prokázaly, že těhotenská deprese ovlivňuje endokrinní systém dítěte. Deprese rovněž může vyvolat předčasný porod a podváhu dítěte a může mít i omezenou koordinace a snížený svalový tonus. Stává se, že tyto děti jsou pak méně mazlivé.