Deprese je závažné psychické onemocnění, které jedince velmi zatěžuje. Pro mnohé pacienty je velmi těžké si s ní poradit. Jak se dá zvládat deprese?

Deprese a její zvládání

Deprese dokáže hodně potrápit. Její projevy často člověka doslova ničí. Vážnost situace závisí i na tom, o jakou formu deprese jde a jaký je její stupeň. Každopádně by si každý člověk, který trpí depresí, měl uvědomit, že jde o skutečně závažné onemocnění, a pokud nejde pouze o „depku“, jež má občas každý člověk, je nutné vyhledat odborníka. Čím dříve to uděláte, tím rychleji se vám uleví.

Lidé mající depresi si často říkají, že jim nikdo nemůže pomoci. Přesto překonejte svou nedůvěru a svěřte se do rukou odborníka, který má s depresemi zkušenosti. Dokáže diagnostikovat formu deprese a nasadit vhodnou léčbu psychoterapií, případně antidepresivy.

Co dělat při akutní depresi

Pokud vás přepadne depresní nálada, snažte se, aby u vás „nenaskočil“ mechanismus myšlenek, že je všechno špatné a už nikdy nebude líp. Připomeňte si, že deprese jsou léčitelné a že je časem zvládnete. Snažte se přistupovat k depresi jako k nemoci, ne k něčemu, co je vaší slabostí.

I když při akutní depresi by člověk často jen ležel v posteli a vyhýbal se lidem, snažte se nebýt sami. Obklopte se rodinou, přáteli, zkrátka lidmi, které máte rádi. Neizolujte se od společnosti.

Neřiďte se svými negativními myšlenkami. Při akutní fázi deprese se rozhodně vyvarujte jakýmkoliv závažným rozhodnutím. Pokud se u vás objeví myšlenky na sebevraždu, ihned vyhledejte lékaře nebo se alespoň svěřte svým příbuzným. Ti by to měli udělat za vás.

Tipy na zvládání deprese

Perete se s depresí? Možná jste také ve fázi, kdy ji někdy zvládáte lépe, jindy hůře. Pojďme si dát několik tipů, které by vám ve vašem boji mohly pomoci:

  • Snažte se co nejvíce spolupracovat s lékařem. Chce vám pomoci, ale léčba může být úspěšná jen, když budete co nejvíce spolupracovat. Informujte lékaře o změnách, pokrocích, zhoršeních a rozhodně mu nezatajujte případné sebevražedné myšlenky. Nestyďte se o nich mluvit.
  • Máte-li lékařem předepsané léky, užívejte je poctivě. Léky je nutné vysadit jedině po konzultaci s lékařem. Někteří pacienti mají pocit, že jsou již v pořádku, a proto sami vysadí léky. To však často vede k akutnímu zhoršení. I nadměrné užívání depresi nad rámec doporučení je nevhodné. Může vést k vytvoření závislosti.
  • Věnujte se psychohygieně, alespoň v období, kdy nemáte akutní depresi. Psychohygiena by měla spočívat v upraveném jídelníčku, tvorbě kvalitních sociálních vztahů, začlenění sportu do svého života atd.
  • Snažte si nalézt svůj smysl života – něco, pro co se nadchnete. Člověk mající smysl svého života se snadněji vyrovnává s různými těžkostmi, jež přináší život.  Nalezený smysl se stane motorem vašeho života.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *