Deprese může být různě závažným onemocněním. Zatímco některé lidi ochromí jen na čas a po vhodné léčbě se vrací plnohodnotně do života, jiní s ní mají potíže neustále. Pokud nejsou pacienti s depresí schopni pracovat, mohou žádat o plný či částečný invalidní důchod.

Deprese a neschopnost pracovat

Deprese se projevuje celou řadou různých příznaků. Jedním z nich je neschopnost pracovat a plnit běžné denní povinnosti.

Lidé s depresí jsou v práci nesoustředění, podráždění, často ztrácejí pracovní motivaci a u vážné deprese mají dokonce potíže ráno vstát a do práce dojít. Situace často může být velmi vážná. Tito lidé často přicházejí o práci a je pro ně velmi těžké najít novou práci, což jejich psychický stav ještě zhoršuje.

Invalidní důchod u deprese

Pokud se již z deprese léčíte, ale i přesto máte pocit, že nedokážete pracovat, je namístě zvážit částečný či plný invalidní důchod. U těžké deprese je běžný. Statistika poukazuje na to, že cca dva lidé ze sta trpící depresí dosáhnou na částečný či plný invalidní důchod.

Přiznání invalidního důchodu u deprese z velké míry záleží na psychiatrovi. Posoudí, zda je váš zdravotní stav natolik nepříznivý, že klesla vaše schopnost výdělečné činnosti.

Obecně se u invalidního důchodu (nejen z důvodu deprese) posuzuje míra poklesu práceschopnosti. Tato míra je vyjadřována procentuálně. Pokud u člověka práceschopnost poklesne o 66 %, získává jedinec plný invalidní důchod. Pokud jeho práceschopnost poklesne minimálně o 33 %, má nárok na částečný invalidní důchod.

Nárok na plný invalidní důchod je také charakterizován tím, že jedince je kvůli svému zdravotnímu omezení schopen výdělečné činnosti pouze za zcela mimořádných podmínek. Částečný invalidní důchod se přiznává, pokud mu zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky.

Jak žádat o invalidní důchod

O invalidní důchod může žádat oprávněná osoba, případně opatrovník oprávněné osoby. Žádost o invalidní důchod se sepisuje na okresní správě sociálního zabezpečení pobočky dle trvalého bydliště.

Pro uznání invalidního důchodu je důležitým předpokladem dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Znamená to, že se s depresemi musíte léčit déle než 1 rok. Poté se posuzuje procento poklesu pracovní schopnosti.

Kromě posudku vašeho lékaře posuzují váš zdravotní stav posudkoví lékaři ze správy sociálního zabezpečení.

Mimo výše uvedené je nutné, aby žadatelé o invalidní důchod splnili ještě obecné požadavky. Mezi ně paří věk do 65 let a důchodové pojištění po určitou dobu. Je-li dotyčnému nad 28 let, je tato doba 5 let.

Je třeba si také uvědomit, že je možné invalidní důchod odebrat v případě, že skončí invalidita a zdravotní stav znovu umožňuje jedinci pracovat. Lidé pobírající invalidní důchod si mohou přivydělávat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *