Bolest hlavy může mít celou řadu příčin. Mezi ně patří i deprese. Jaké jsou další příčiny bolesti hlavy, jak se projevuje a léčí?

O bolesti hlavy

Bolest hlavy je obecný symptom mnohých nemocí, ale také může být důsledkem únavy, podrážděnosti, dehydrace atd. Zkrátka bolest hlavy je natolik běžná, že se s ní během svého života setká každý.

Bolesti hlavy jsou různé. Může být tupá, rozpínává, ale také palčivá a pulzující. Někdy nemá své specifické místo, ale jindy dokážeme přesně určit, z jakého místa bolest hlavy pochází.

S bolestí hlavy často souvisí i další symptomy. Patří mezi ně špatná soustředěnost, výpadky paměti, ztuhlost šíjových svalů, napětí atd. Bolesti hlavy se také liší svou intenzitou. Silné bolesti hlavy dokážou člověka úplně paralyzovat.

Aby bylo možné zahájit úspěšnou léčbu je důležitá diagnostika odhalující příčinu. Léčba je zaměřená na její odstranění. Existuje celá řada léků na potlačení bolesti hlavy. Příčinu však neléčí.

Příčiny bolesti hlavy

Příčiny bolesti hlavy můžeme rozdělit do dvou velkých skupin:

Primární příčiny bolesti hlavy

Primární bolesti hlavy nevycházejí z žádné jiné nemoci. Neurologický nález je u nich normální. Nejčastějšími příčinami jsou:

  • migréna: Může být různě závažná. Většinou přichází v záchvatech a trvá i několik hodin. Někdy je provázená senzorickými či vizuálními symptomy nazývanými aura. K vyvolání záchvatu migrény vedou různé spouštěče. Mezi ty nejčastější patří hormonální vlivy, jídlo, změna prostředí, stres, nedostatek spánku a stálá medikace (často orální antikoncepce).
  • tenzní bolesti hlavy: Jde o tupou či svíravou bolest hlavy. Má mírnou až střední intenzitu a často ji provází zvracení a další potíže. Tenzní bolesti hlavy můžeme dělit na epizodické a chronické. Tyto bolesti se nezhoršují fyzickou aktivitou.

Sekundární příčiny bolesti hlavy

Bolesti hlavy mohou mít sekundární příčiny, což znamená, že vycházejí z nějaké nemoci. Je jich obrovské množství, od banálních až po velmi závažné. Mezi časté sekundární příčiny patří:

  • nedostatek tekutin: Mnoho lidí nedodržujete pitný režim. Cítí se pak unavení a bolí je hlava.
  • úraz hlavy: Mezi nejčastější úrazy patří otřes mozku. Je často provázený závratěmi, únavou, zhoršenou schopností koncentrace atd.
  • cévní mozková příhoda: Bolest hlavy může být různě silná.
  • meningitida: Jedná se o zánětlivé onemocnění měkkých plen mozkových. Může být infekční i neinfekční.
  • problémy s očima: Pokud je člověk krátkozraký a nenosí brýle či kontaktní čočky, musí více zaostřovat, čímž oči namáhá. To vede k bolesti hlavy.
  • poruchy trávení: I ty se mohou projevovat bolestí hlavy.
  • deprese: Někteří pacienti uvádějí mravenčení mozku, tlak v hlavě či dokonce jeho svírání či ztuhlost.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *