Bipolární afektivní porucha patří mezi závažné psychické poruchy s mnohými symptomy. Pacienti mají četné problémy a může se projevovat i agresivitou.
O bipolární afektivní poruše
Bipolární porucha je vážnou duševní poruchou. Střídají se u ní fáze mánie a deprese. Celkově bývá narušené prožívání, chování i celková kvalita života pacienta. Nálady se mohou rychle měnit a projevuje se i výbušností, impulsivním jednáním, sklony k agresivitě a násilí, hypersexuální promiskuitou atd.
Bipolární afektivní porucha zpravidla začíná v době dospívání či rané dospělosti.
Příčiny poruchy nejsou známé. Předpokládá se, že na vině jsou genetické predispozice. Obvykle se projeví při dlouhodobém extrémním stresu. Rizikovým faktorem je i závislost na drogách či alkoholu.
Lidé s bipolární poruchou často zneužívají alkohol a další návykové látky, stávají se jim úrazy kvůli jejich neopatrnosti, obvyklé jsou pro ně finanční problémy, problémy se zákonem, ale i potíže v oblasti práce a vztahů.
Fáze deprese
Někdy tato fáze začíná pozvolna a nenápadně, jindy přijde náhle. Zhoršuje se nálada a dotyčný je více unavený. Jedinec hůře zvládá své každodenní povinnosti a přestává se věnovat svým zájmů.
Dalšími typickými příznaky pro tuto fázi je pokles zájmu o své okolí, neschopnost prožívat radost, ztráta sebedůvěry, nechutenství, neschopnost soustředit se, zhoršení paměti, výčitky, ale také se mohou při těžké formě objevit sebevražedné myšlenky či chování či dokonce bloudy a halucinace.
Fáze mánie
Mánie je příjemná a zpočátku nemusí ukazovat na vážnější problém. Lidé v manické fázi se cítí dobře, mají mnoho energie, jsou kreativní a vyhledávají společnost. Mezi hlavní znaky mánie patří snížená potřeba spát, nadměrná aktivita, tělesný neklid, roztěkanost, roztržitost, nadměrné sebevědomí, rychlý proud myšlenek a i v této fázi se mohou objevit bludy a halucinace.
Někdy se může také projevovat fáze smíšená, u které pacient zažívá zároveň symptomy deprese i mánie.
Léčba bipolární afektivní poruchy
Léčba spočívá především v podávání léků. Je na psychiatrovi, aby vybral z antidepresiv, antipsychotik a dalších léků dle stavu pacienta.
Léčba léky by se měla kombinovat s vhodnou psychoterapií, někdy bývá využívána elektrokonvulzivní terapie spočívající v krátkých pulsech elektrického proudu do mozku. Využívá se při léčení různých psychotických poruch, když nezabírají jiné léčebné postupy.
Léčba bipolární afektivní poruchy je zpravidla dlouhodobá a někdy je nutné celoživotní užívání léků. Po jejich vysazení by totiž mohlo dojít k nové atace onemocnění.
Další články z rubriky
- Dystymie
- Posttraumatická stresová porucha
- Schizofrenie a její příznaky
- Paranoidní schizofrenie
- Úzkost: Příznaky a se jí zbavit
- Separační úzkost
- Bipolární afektivní porucha
- Panická porucha, ataka: Příznaky, léčba
- Hraniční porucha osobnosti
- Laktační psychóza
- Syndrom vyhoření
- Maniodepresivní psychóza: Příznaky, léčba
- Psychické poruchy
- Generalizovaná úzkostná porucha
- Kleptomanie
- Další články z rubriky 'Duševní poruchy' »