Deprese se projevuje mnoha nepříjemnými příznaky, které však pacient může zmírnit léky – antidepresivy. Aby léčba jimi byla úspěšná a minimalizovaly se vedlejší účinky, je důležité dodržovat striktně doporučení lékařů.

O antidepresivech

Antidepresiva jsou léky určené na zmírnění příznaků klinické deprese. Rozlišujeme různé typy antidepresiv. Je na lékaři, aby zvážil všechny faktory a předepsal takové, které budou pro konkrétního pacienta nejlepší.

Kromě depresí je možné těmito léky léčit i úzkost, afektivní poruchy, poruchy spánku, obsedantně-kompulzivní poruchy atd.

Účinek antidepresiv je dán tím, že umožňují lepší přenos vzruchu v neurotransmiterových systémech. Jde především o dopaminový, serotinový či noraderenalinový systém. Právě tyto systémy jsou narušené, má-li člověk depresi. Pokud se antidepresiva užívají tak, jak mají, jsou bezpečné a nenávykové.

Typy antidepresiv

Antidepresiva dělíme do několika skupin:

  • Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI): Předepisují se nejčastěji. Pomáhají zvyšovat množství serotinu na synapsi. Právě jeho nedostatek je jednou z příčin deprese.
  • Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI): Jde o novější formu antidepresiv. Jsou zaměřená na serotoninové i noradrenalinové receptory.
  • Tricyklická antidepresiva (TCA): Nasazují se zpravidla jen, když selžou jiné typy antidepresiv.
  • Noradrenergní a selektivní serotoninergní antidepresiva (NaSSA): Patří sem např. Remeron či Espiratal.
  • Selektivní inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu (NDRI): Z konkrétních antidepresiv to je např. Wellbutrin.
  • Inhibitory monoaminooxidázy (MAOI): Jde o silná antidepresiva. Předepisují se při selhání jiných antidepresiv.
  • Další antidepresiva: Existují i další antidepresiva, které nepatří do výše zmíněných skupin.

Účinky a vedlejší účinky antidepresiv

Účinky antidepresiv se zpravidla projevují po dvou i více týdnech od začátku jejich užívání. Nejdříve mají pouze malý vliv na zlepšení, ale při dlouhodobém užívání jsou účinky výraznější. Pokud se neobjeví žádné účinky do šesti týdnů, je třeba změnit léčbu a předepsat jiné či další antidepresiva.

Antidepresiva mají však i vedlejší účinky. Jejich konkrétní podoba se odvíjí od toho, jaký typ léků pacient užívá. Mezi nejčastější vedlejší příznaky patří bolest hlavy, apatie, sucho v ústech, závrať, ztráta libida, přibírání na váze, změny činnosti srdce, malátnost atd. Většinou však nežádoucí účinky bývají mírné a jsou přechodného charakteru. Pokud jsou dlouhodobé, je na místě to konzultovat s lékařem, který případně pacientovi předepíše léky jiné.

Při užívání antidepresiv se nedoporučuje pít alkohol. Účinky léků by mohly být zesílené či naopak utlumené.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *