Endokrinní onemocnění mohou být různě závažná. Addisonova choroba patří mezi ty vážnější, které by se neměly podceňovat. Bez léčby může být totiž i smrtelná.

Co je Addisonova choroba?

Addisonova choroba je endokrinním onemocněním, které se projevuje selháváním nadledvinek. Jde o poměrně vzácné onemocnění, cca 5 případů na 100 000 obyvatel ročně.

Selhání se týká produkce hormonu kortizolu, v některých případech i aldosteronu.

Onemocnění si nese název podle britského lékař Thomase Addisona. Byl první, kdo tuto chorobu popsal.

Addisonova porucha je chronická s občasným vzplanutím. Znamená to, že při určitých zátěžových situacích se výrazně projeví. Vzplanutí se projevuje především při stresových situacích.

Příznaky a příčiny Addisonovy choroby

Hlavními příznaky Addisonovy choroby jsou celková únava, nízký krevní tlak, snížená tělesná hmotnost. Z dalších příznaků se často objevují chronická slabost a ochablost svalů, nechutenství, průjem, tmavnutí pokožky, pnutí svalů, hypoglykémie. Příznaky se však objevují i v psychické rovině. Pacient je podrážděný a někdy trpí i depresemi.

Nedostatečná funkce nadledvinek může být způsobem přímo chybou v nadledvinkách, ale také v hypofýze, která řídí produkci hormonů v nadledvinkách. Nejčastějšími příčinou je tak destrukce tkáně nadledvinek. Tu mohou způsobit záněty, metastáze či autoimunitní degenerace. Z dalších příčin týkajících se přímo nadledvinek si uveďme krvácení v nadledvinkách či AIDS. Častější jsou příčiny související s poškozením nadledvinek než hypofýzy. Při poškození hypofýzy mohou být na vině nádory, infekce či poranění mozku.

Diagnostika Addisonovy choroby

Na možnost Addisonovy choroby lékaře upozorní příznaky, ale také nižší koncentrace sodíku a vyšší koncentrace draslíku v krvi. Na základě toho lékaři provedou zhodnocení koncentrace ACTH a kortizolu v krvi, což Addisonovu chorobu potvrdí nebo vyvrátí. Při potvrzení je nutné zahájit co nejdříve léčbu.

Léčba Addisonovy choroby

Diagnostika a léčba u Addisonovy choroby je velmi důležitá. Pokud by se pacient neléčil, vedlo by to k Addisonovské krizi (akutní nedostatečná činnost kúry nadledvinek), na základě které by mohl pacient zemřít.

Během léčby se doplňují chybějící hormony. Při akutní Addisonovské krizi se podává hydrokortison, nejdříve vyšší dávky, které se snižují. Důležitý je i dostatek tekutin a elektrolytová dysbalance.

Není-li akutní léčba nutná či po ní, nastupuje chronická léčba, která spočívá v doživotní substituční léčbě, alespoň v případě, že příčinu, která způsobila Addisonovu chorobu nelze odstranit.

Kromě hydrokortisonu se zpravidla podává je fludrokortison s menralokortikoidním účinkem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *